Az orvosok arra jutottak, hogy az „én” és „enyém” névmásokat sokat használó emberek általában hajlamosabbak a szorongásra, és jóval többször élnek át negatív érzelmeket. Velük ellentétben azok a párkapcsolatban élők, akiknek a beszédében számottevően gyakoribbak voltak a „mi” és a „miénk” névmások, ők boldogabbak és egészségesebb volt a kapcsolatukban is – számolt be a HVG Extra Pszichológia magazin a vizsgálati eredményekről.
A pszichológusok 30 különböző, ugyanebben a témában készített tanulmányt vizsgáltak át. Kiemelték, hogy a többes szám első személyű személyes névmás gyakori használata kifejezetten arra utal, hogy az érintettek között igen nagy a jó értelemben vett egymásrautaltság, pozitívan látják és támogatják a partnerüket, és az egész attitűdjük kapcsolatközpontú.
Sokan bizony félnek attól, hogy „én”-ből „mi” legyenek. Úgy gondolják, hogy elvesztik az identitásukat, a személyiségüket, és többi nem lehetnek önmaguk. Pedig, valójában szó sincs ilyenről. A „mi” sok párnak a legjobb érzés: mi elutaztunk, mi összeházasodtunk, mi gyereket várunk. Persze a névmást már nem rakjuk ki, mert mindenki tudja, hogy mit jelent. Az is igaz, hogy egy névmástól senki nem lesz boldogabb.
A pszichológusok mégis azt tanácsolják, hogy ha jobban odafigyelünk, hogy mennyire „én”- vagy „mi”-központú a beszédük, akkor abból sok mindenre lehet következtetni, sőt akár változtatni is.
Forrás: ridikul.hu